•   Свідчення жительки села Травневе
  •   Погребищенського району
  •   Вінницької області
  •   Мідзянівської Генериди Петрівни
  •   1924 року народження про події
  •   Голодомору 1932-1933 років

  На той час село Травневе мало другу назву – село Княжа. Про ті часи дуже важко згадувати. В нашій сім”ї було п”ятеро дітей, Було голодно і холодно. Їли гнилу картоплю, капусту, лушпайки, зілля гірке, акаційовий цвіт, гурупку, в кого був то кукурудзяний хліб, зерна не було.

  Батьки боялися випускати на вулицю дітей, щоб ніхто не вкрав і не з”їв, в селі були випадки коли заманювали малих дітей і їли їх. Корови в нас не було, мати брала літру молока і ділила по чарці, щоб вистачило на два дні.

  Не було в чому ходити ні штанів, ні чобіт, ходили в лаптях, які плели з осоки. Хата була в нас глиняна, підлогу змащували глиною, в хаті була піч і всі сиділи на печі, в хаті була вирита яма накрита дерев”яною лядою туди ховали, хто що мав. Приходили із сільської ради три чоловіки, ніхто не представлявся, хто вони тільки питали чи є зерно і забирали до зернинки. Наставляли зброю на дітей, щоб батько віддав зерно. Нашого батька забирали в тюрму. Мати ходила на поля збирати колоски і ховала під полу, щоб дітей нагодувати, Приходила тітка і також приносила похльобку. Я ходила в польську школу із Корольчук Галиною, до цього часу вмію читати по польські. По національності ми поляки і нас поляків не любили били, ізбівалися з батьків. Дуже багато людей повмирало, навіть вимирали цілими сім”ями. На цвинтарі вирили довгий яр і туди скидали людей, дітей хто помирав від голоду. Тому чоловікові що звозив давали 500 грам хліба. На цвинтарі поклали величезний камінь, щоб знали де поховані батьки і діти.

  В ході опитування Лозінської А.П., Мідзянівської Г.П. зі слів було встановлено прізвища, імена померлих від голоду односельців в кількості 59 чоловік.

  Свідчення надала Мідзянівська Генерида Петрівна (Підпис) 10.06.2008 року,зі слів записала завідуюча сільським клубом с. Травневе Чухліб Катерина Петрівна (Підпис) 10.06.2008 року

  Підпис громадянки Мідзянівської Генериди Петрівни та надані нею спогади на одному аркуші, підпис Чухліб Катерини Петрівни засвідчую

  Сільський голова (підпис) О.М.Федюк 10.06.2008 року

  Свідчення інших жителів (Скачати)