На своєму шляху український народ зазнав чимало трагічних випробовувань – однак все, що випало на його долю у той, ніби мирний час, затьмарило своєю жахливістю навіть воєнні лихоліття. Голодомор та масові політичні репресії поставили під сумнів саме існування нації, став національною катастрофою.

  Якби в Україні не було втрат населення, що стали наслідком спланованих владою заходів, передусім, безумовно, Голодомору, а також політичних репресій, масових виселень тощо, і припускаючи, що приріст населення на нашій землі з 1926 року до 1939 року дорівнював 16%, як в середньому по СРСР, то кількість населення України у 1939 році становила б близько 36,186 млн. осіб, а не 28,111 млн., як зафіксовано у переписі 1939 року.

  Отже, мінімальна оцінка втрат населення України складає 8,075 млн. осіб, або чверть усього населення республіки у 1926 році.

  Дослідницькими групами створеними при Погребищенській райдержадміністрації, виконавчих комітетах міської та сільських рад Погребищенського району за роки Незалежності України було проведено кропітку пошукову роботу зі складання поіменного списку жертв Голодомору 1932-33 років, зібрано численні свідчення очевидців про ті страшні часи.

  На сьогодні, документами із Вінницького державного облаcного архіву та свідченнями очевидців підтверджено факт смерті 8914 - ти осіб, що проживали в населених пунктах Погребищенського району в період 1932-1933 років.

  Музеєм Голодомору створена інтерактивна мапа масових поховань в Україні.

  Дякуючи небайдужим людям, живим свідкам Голодомору 1032-33 рр., секретарям та головам сільських рад Погребищенського району періоду 2007-2008 років нам вдалося встановити не тільки поіменно жертв голоду, а місця масових поховань.

  Голодомор 1932-1933 років в Україні назавжди залишиться в пам’яті українців однією з найстрашніших сторінок нашого минулого. Це історичне явище, яке відбувалося у конкретний час, у конкретному місці і є наслідком дій конкретних осіб.

  Відділ інформаційної діяльності, організаційної роботи та
комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації