На виконання наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області від 18.09.2018р. №3306 «Про проведення лабораторних випробовувань, вимірювань, досліджень та експертизи у 2018 році», Погребищенським районним управлінням ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, в плані державного нагляду за якістю води джерел децентралізованого водопостачання, в листопаді та грудні місяці 2018 року проводився відбір проб води із громадських колодязів м. Погребище та окремих сільських населених пунктах району (села Гопчиця, Старостинці, Черемошне, Степанки, Плисків, Павлівка)

для лабораторного дослідження на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною». Відповідно результатів експертизи, проведеної Випробувальним центром Вінницької регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби України, із 54 досліджених проб, 30 проб води із шахтних колодязів (55,6%) не відповідали гігієнічним нормативам, із них по вмісту нітратів 28 проб, що становить 93,3% та 22 проби води по мікробіологічним показникам, що становить 57,1%. Вміст нітратів в багатьох пробах мав перевищення від 64,5 до 230,0 мг/дм.куб, при нормі не більше 50,0 мг/дм.куб.

  Вода, забруднена нітратами, надзвичайно небезпечна для дитячого організму, а особливо для дітей у перші місяці життя. Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо першого року життя, пов’язаний насамперед із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. При тривалому вживанні забрудненої нітратами води розвивається хронічна нітратна інтоксикація.

  Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку після споживання води з високим вмістом нітратів.

  Бактеріологічно забруднена вода є одним із основних факторів передачі гострих кишкових інфекцій. Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до питно ї води, призначеної для споживання людиною», Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», відповідальність за якість води та стан джерел централізованого та децентралізованого водопостачання в населених пунктах покладено на органи місцевого самоврядування та на власників джерел водопостачання.

  Враховуючи вище вказане, на підставі ст. 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» , ст.13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», міському та сільським головам населених пунктів, в яких в шахтних колдодязях вода не відповідає гігієнічним нормативам по вмісту нітратів та показникам епідемічної безпеки, направлені пропозиції щодо вжиття спільно з власниками вказаних джерел відповідних запобіжних заходів, а саме:

  1. Обмежити вживання питної води і категорично заборонити використовувати воду для приготування дитячого харчування дітям до 3-х років із колодязів, в яких вміст нітратів у воді перевищує нормативні показники (більше 50,0 мг/дм.куб.). Для пиття вживати воду гарантованої якості.
  2. Провести обстеження зони санітарної охорони навколо колодязів, у разі наявності на території джерел забруднення питної води (купи гною, вигрібні ями, надвірні туалети, тощо) на відстані менше 50 м від колодязя – здійснити їх ліквідацію.
  3. Провести відкачування води із колодязів, виконати механічне очищення стінок і дна колодязів , після наповнення водою провести дезінфекцію водяного стовпа.
  4. Після проведення очищення і дезінфекції води колодязів звернутися до акредитованої лабораторії з метою повторного проведення лабораторних досліджень проб питної води на вміст нітратів та показники епідемічної безпеки.

  Додатком до пропозицій надані також копії Експертних висновків лабораторних випробовувань.

  Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману!

  Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність!

  Забруднену нітратами воду можна використовувати для побутових цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо

  Погребищенське районне управління Держпродспожислужби у Вінницькій області