Надання житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі

  З 1 січня 2019 р. діє нова програма житлових субсидій, яка передбачає виплату субсидій на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі.

  Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2018 р. № 1176 «Деякі питання надання житлових субсидій у грошовій формі» визначено ряд важливих рішень відповідно до яких:

  1. Внесено зміни до нормативних документів, які регулюють процес надання житлових субсидій:

  • Положення про порядок призначення житлових субсидій, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848;
  • постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 «Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого палива у разі надання житлової субсидії»;
  • постанови Кабінету Міністрів України від 6 серпня 2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального господарства»;

  2. Визначено уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій у грошовій формі, ПАТ «Державний ощадний банк України»;

  3. Встановлено, що з 1 травня 2019 р. призначення житлової субсидії домогосподарствам, які таку субсидію одержували протягом опалювального сезону 2018-2019 року не у грошовій формі, здійснюється лише після подання нових заяви і декларації, в яких зазначається номер мобільного телефону.

  Етапи реалізації механізму надання житлових субсидій у грошовій формі

  Перехід на надання житлових субсидій в грошовій формі впроваджуватиметься в три етапи з урахуванням того, що рішення про призначення субсидії приймається, як і раніше, з місяця звернення за її призначенням до кінця опалювального сезону і розраховується окремо її розмір на неопалювальний і опалювальний періоди та переглядається у випадках, коли громадяни поінформують про зміни:

  перший передбачає, що житлова субсидія у грошовій формі надаватиметься тим домогосподарствам, які не зверталися за оформленням субсидії в 2018 р. і подадуть нову заяву та декларацію після 1 січня 2019 р.;

  другий – з 1 травня 2019 р. житлову субсидію у грошовій формі отримуватимуть домогосподарства, які набудуть права на її отримання на неопалювальний сезон на підставі нових заяви і декларації. Тим сім»ям, які з січня 2019 р. будуть користуватися субсидією у грошовій формі, розрахунок субсидії буде проводитися на неопалювальний період без повторного звернення. ;

  третій - на опалювальний сезон 2019-2020 років система надання житлових субсидій у грошовій формі охопить всі домогосподарства, яким субсидію буде розраховано на опалювальний сезон. При цьому всім домогосподарствам, яким субсидія буде призначена на неопалювальний сезон, продовжиться термін дії субсидії до кінця опалювального сезону і проводитиметься розрахунок субсидії на опалювальний сезон без повторного звернення (автоматично).

  Інформація щодо питань, пов»язаних з наданням субсидії у грошовій формі

  Наказом Мінсоцполітики від 21 листопада 2018 р. № 1740 затверджено нові форми заяви та декларації для призначення житлової субсидії у грошовій формі.

  Постановою № 1176 уточнено, що заява вважається не поданою у разі, коли в заяві не зазначені відомості про номер мобільного телефону.

  Наявність та правильність в заяві відомостей про номер мобільного телефону є невід»ємною складовою механізму надання субсидії у грошовій формі, оскільки функції виплати житлової субсидії здійснюватиме АТ «Ощадбанк» і інформуватиме одержувачів житлових субсидій про розрахунки за житлово-комунальні послуги за допомогою СМС-повідомлень.

  Порядок приймання заяв та документів для призначення житлових субсидій,визначення права на призначення, обрахунку доходів, визначення розміру субсидії залишається незмінним. Змінюється алгоритм виплати житлових субсидій.

  Фінансування житлових субсидій проводиться за рахунок коштів, передбачених в державному бюджеті для виплати житлових субсидій у грошовій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк»;

  На підставі поданих громадянами заяв управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації кожного робочого дня формуватиме реєстри осіб, яким призначено житлову субсидію для передачі, за результатами виконання, визначених законодавством дій,

  АТ «Ощадбанк», де на кожного одержувача субсидії буде відкрито обліковий запис для зарахування коштів призначених субсидій. АТ «Ощадбанк» перераховуватиме кошти за спожиті одержувачами субсидій житлово-комунальні послуги на рахунки організацій-надавачів послуг та інформуватиме громадян за допомогою СМС-повідомлень про надходження коштів, їх використання та залишок, або про те, яку суму коштів потрібно доплатити.

  Громадяни, яким субсидія надається у грошовій формі, зобов»язані щомісячно сплачувати вартість використаних послуг з урахуванням призначеної субсидії.

  Наприклад, домогосподарству призначено субсидії у сумі 2000.00 грн., житлово-комунальних послуг використано на суму 2500.00 грн.

  АТ «Ощадбанк» перераховує 2000.00грн.на рахунки організацій, які надають житлово-комунальні послуги, а 500.00 грн. одержувач субсидії зобов»язаний доплатити за спожиті послуги.

  Якщо ж житлово-комунальних послуг використано на суму 1500.00 грн., то цю суму АТ «Ощадбанк» перераховує на рахунки організацій-надавачів послуг, а 500.00 грн. залишається на обліковому записі одержувача субсидії.

  Кошти зекономлених субсидій за підсумками опалювального сезону, відображені на облікових записах, виплачуються одержувачам субсидій шляхом перерахування на поточні рахунки одержувачів субсидій, у яких такі кошти накопичились.

  Постановою № 1176 визначено, що управління праці та соціального захисту надає інформацію лише щодо питань, пов»язаних з призначенням житлової субсидії.

  Інформація про порядок прийому заяв та документів для призначення усіх видів соціальних допомог, компенсацій та житлових субсидій

  Нагадуємо, що прийом заяв та документів здійснюється відповідно Наказу Мінсоцполітики від 19.09.2006 р. № 345 «Про затвердження Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги».

  Приймання заяв та документів здійснюється спеціалістом з прийому безпосередньо від ЗАЯВНИКА, ЙОГО ОПІКУНА, або ІНШОЇ ОСОБИ ЗА ДОРУЧЕННЯМ, завіреним у встановленому порядку.

  За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення соціальних допомог або житлових субсидій , але за станом здоров'я або з інших поважних причин (догляд за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю) не може особисто зібрати документи, збір документів покладається на Управління.

  У сільській місцевості заяви з необхідними документами для призначення соціальних допомог та житлових субсидій приймаються уповноваженими особами сільських рад.

  Під час приймання заяв та документів для призначення соціальних допомог та житлових субсидій спеціаліст з прийому звіряє відомості, наведені в заяві, з оригіналами документів. Для цього заявники пред»являють:

  • паспорти зареєстрованих у житловому приміщенні осіб та членів їх сімей,
  • свідоцтва про народження неповнолітніх дітей,
  • реєстраційні номери облікової картки платників податків;
  • трудову книжку (при необхідності).

  Для оформлення субсидії на оплату житлово-комунальних послуг в грошовій формі, заявникам необхідно мати із собою МОБІЛЬНИЙ ТЕЛЕФОН.

  У разі виникнення питань, пов»язаних із наданням соціальної допомоги та житлових субсидій можна отримати консультації та роз»яснення за таким № телефону 2-17-58

  Начальник відділу з призначень УПСЗН Т.Процюк