Щорічно на адресу Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області, з початком проведення весняно-польових робіт, надходять скарги від мешканців окремих населених пунктів району щодо неправомірних дій посадових осіб сільськогосподарських (фермерських) господарств при застосуванні пестицидів та агрохімікатів в безпосередній близкості до їхніх житлових будинків, що призводить до погіршення санітарних умов проживання та стану здоров’я. В 2018 році скарги надходили від мешканців с. Бурківці та с.Збаржівка.

  При проведенні обробок пестицидами сільськогосподарських угідь, які межували із присадибними ділянками в населених пунктах, адміністраціями господарств не проводилось сповіщення населення та власників суміжних земельних ділянок про місце, терміни та методи застосування пестицидів, не встановлювалися попереджувальні знаки, оброблення проводилося без дотримання 300 м санітарно-захисної зони.

  Основними нормативними законодавчими актами, якими регулюються віносини у сфері поводження з пестицидами та агрохімікатами є Закон України «Про пестициди і агрохімікати», Закон України «Про захист рослин», Державні санітарні правила «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.001-98), «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів в народному господарстві України» (ДСП № 382-96 від 18.12.96р).

  Санітарні правила встановлюють вимоги до виконання організаційних, санітарно-гігієнічних та технологічних заходів, які спрямовані на забезпечення оптимальних умов життєдіяльності людини, пов`язаної з транспортуванням, зберіганням та застосуванням пестицидів у народному господарстві.

  Основні вимоги, яких необхідно дотримуватися при поводженні з засобами захисту рослин:

 1. Згідно вимог чинного законодавства, особи, діяльність яких пов'язана з транспортуванням, зберіганням, застосуванням пестицидів і агрохімікатів та торгівлею ними, повинні мати допуск (посвідчення) на право роботи із пестицидами і агрохімікатами. Порядок одержання такого допуску визначається Постановою Кабінету Міністрів України №746 від 18 вересня 1995 р., забороняється допуск сторонніх осіб до місць застосування пестицидів.
 2. Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватися суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бурянів, а також прогнозу погоди.
 3. Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10 год) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках.
 4. Завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства повинна сповіщати населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. У період проведення робіт у радіусі 200 м від межі ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні знаки.
 5. Забруднені пестицидами поверхні та грунт після проведення вантажно- розвантажувальних робіт, транспортування, перезатарювання і застосування препаратів в складських приміщеннях, приготування робочих розчинів, а також тара з-під пестицидів і протруєного насіння, невикористанні робочі розчини, непридатні препарати, промивні стічні води, що містять пестициди, підлягають знешкодженню .
 6. Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербізації дощуванням- 300м.
 7. Для виконання авіаційних робіт дозволяється використовувати повітряні судна (літаки, вертольоти, надлегкі літальні апарати- НЛА), які зареєстровані в державному реєстрі повітряних суден цивільної авіації України та мають сертифікат на право виконання авіаційно-хімічних робіт
 8. Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди і агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в «Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні».
 9. За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи: оповістити населення про місце, терміни і час проведення авіаційного обробітку пестицидами та агрохімікатами, встановити спеціальні попереджуючі знаки на відстані 300м від сільгоспугідь, що обробляються.
 10. Застосування пестицидів авіаційним методом в сільському господарстві повинно здійснюватися в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує-3м/с (дрібнокрапельне обприскування) і 4м/с (великокрапельне обприскування), при температурі повітря не вище +22 град.С, робоча висота над об’єктом обробки повинна бути не менше 3 м .
 11. Забороняється проведення авіаційних обробок пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових угідь, які розташовані ближче: 5 км від місця перебування медоносних пасік; 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин; 1 км від населених пунктів, ферм, а також посівів сільськогосподарських культур, які вживаються без термічної обробки, садів.

  Порушення законодавства у сфері поводження з иестицидами та агрохімікатами тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

  Погребищенське районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області