За даними ВСП «Козятинський міжрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «Вінницький ОЛЦ МОЗ України» протягом першого кварталу поточного року в Погребищенському районі реєструвались спорадичні випадки кору в окремих дитячих організованих колективах та в побуті серед дорослих. Захворіло 40 осіб, з яких 25 дітей та 15 дорослих. В квітні місяці зареєстровано спалах кору серед учнів та працівників ВПУ-42 м. Погребище. Станом на 15 квітня в даному закладі захворіло 15 осіб, із них 12 учнів, майстер та кухар. Десять хворих перебувають на стаціонарному лікуванні в інфекційному відділенні Погребищенської ЦРЛ.

  Кір - це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання. В основному кором хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки і дорослі, що раніше не хворіли кором, та не отримали щеплення проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції.

  Як відбувається зараження кором

  Джерелом інфекції є хвора на кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 7 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).

  Кір - це повітряно-крапельна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів від хворої кором людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.

  Вірус корі дуже летучий - з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення та навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, дезінфекція не потрібна.

  Як протікає захворювання кором

  Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40ºC, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель - звичайно сухий і болісний. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки ока - кон'юнктивіт На 4-5 день хвороби з'являється висип. Коревий висип являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипи стан дитини різко погіршується - знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.

  Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному її появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища - вона поступово видужує.

  Ускладнення кору

  У наші дні при вчасно початому грамотному лікуванні ускладнення при корі бувають нечасто. Більшість дітей (на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей до року, недоношених, з малою масою тіла, алергіків.

  Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; ока-кон'юнктивітом, блефаритом; травної системи - диспепсії; запаленням середнього вуха - отитом або слухової труби - евстахеїтом. У маленьких дітей часто буває стоматит.

  Найважчі ускладнення кору, які, на щастя, зустрічаються рідко, торкаються головного мозку – це менінгіт і енцефаліт.

  Які заходи проводяться в осередку інфекції

  Неускладнений кір лікують дома, обов'язково під спостереженням лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень, потрібна оспіталізація.

  У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання повинні бути якнайчастіше. Штори краще тримати закритими, тому що при корі спостерігається світлобоязнь. Після перенесеного кору дитина дуже ослаблена: якийсь час вона може почувати себе не занадто добре, погано їсти, вередувати, швидко утомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливої до будь-якої інфекції. Треба намагатися оберігатись від зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження і т.д. Велику увагу варто приділити харчуванню, порадитися з лікарем із приводу приймання вітамінів.

  Щодо осіб , які контактували з хворим і могли заразитися, з’ясовують чи хворіли вони даною хворобою, документально встановлюють наявність у них щеплень проти кору.

  Профілактика кору

  У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції - випадки повторних захворювань одиничні.

  Основний спосіб профілактики цієї інфекції - активна імунізація. Вакцинація проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація - у шість років. Імунізація проти кору також проводиться раніше не привитим підліткам, які не боліли кором, у віці 15-17 років і дорослим у віці до 35 років.

  Тому, хто контактував із хворим кором, і при цьому раніше не болів і не щеплений проти цієї інфекції, можливе проведення пасивної імунізації. Уведення імуноглобуліну протягом перших днів після контакту може захистити від хвороби або забезпечити більш легкий її перебіг .У дитячих дошкільних установах карантин встановлюється для привитих дітей, що раніше не боліли кором на 17 днів від початку контакту.

  Відповідно данних Вінницького обласного лабораторного центру МОЗ України загалом з початку поточного року в області зареєстровано 3 021 випадок кору (з них – 1 682 дитини). Рівень захворюваності склав 192,5 випадків на 100 тисяч населення (в Україні 83,3 випадків на 100 тисяч). Водночас медики наголошують, що зі всіх захворілих 64 % не були щеплені проти кору. У Вінниці від кору померла восьмимісячна дівчинка, а згодом – студент-медик.

  Специфічного лікування проти кору не існує, найдієвішою профілактикою захворювання є вакцинація .

  Комбінована вакцина PRIORIX проти кору, епідемічного паротиту та краснухи наявна в медичних закладах , і з огляду на збільшення випадків кору, закликаємо батьків вакцинувати дітей згідно з календарем профілактичних щеплень.

  Погребищенське районне управління Головного управління
Держпродспоживслужби у Вінницькій області