Вживання якісної води для пиття є однією з найважливіших запорук збереження здоров’я людини і її довголіття. Але потрібно пам’ятати, що вода може бути одним із факторів передачі небезпечних інфекційних захворювань, в першу чергу кишкових, а також хвороб, спільних для людей і тварин, які передаються мишевидними гризунами – туляремії, лептоспірозу та інших.

  Найбільш поширеним джерелом питного водопостачання є підземні грунтові води, які потрапляють до населення найчастіше через шахтні колодязі.

  Інфікування грунтової води може відбутися як у грунтовому потоці, так і в шахтних колодязях при потраплянні до них виділень хворих і бактеріоносіїв різними шляхами, а саме: при просочуванні в грунтову воду господарсько-фекальних стічних вод, побутових вод, при потраплянні в колодязі трупів гризунів.

  Колодязна вода, що використовується для господарсько-питних потреб, повинна бути епідемічно-безпечною (не містити бактеріального забруднення), не шкідливою за хімічним складом та приємною за органолептичними (смаковими) властивостями.

  Важливою умовою, що забезпечує якість води – є правильна експлуатація колодязя (криниці). Для того, щоб колодязна шахта не стала резервуаром всіляких бактерій і мікроорганізмів періодично повинна проводитися санація колодязя та лабораторний контроль якості питної води.

  Санація шахтних колодязів — комплекс заходів з ремонту, чищення та дезінфекції колодязів, які проводяться з профілактичною метою чи у разі забруднення води в них.

  Санацію шахтних колодязів виконують у послідовності:

  1. Попередня дезінфекція підводної частини колодязя об’ємним способом.

  Для дезінфекції визначають об’єм (V) води в колодязі в кубічних метрах за формулою: V=S*H (S- площа дзеркала води, Н – висота стовпа води).

  Площу дзеркала води визначають відповідно до форми зруба, а саме:

  • при прямокутній формі зруба: S=А*В, де А, В – довжина сторін;
  • при циліндричній формі зруба: S= 3,14*R, де R – радіус колодязя.

  Санація підводної частини колодязя об’ємним способом проводиться одним із дієвих дезінфекційних засобів, які призначені для дезінфекції води, такі як «Акватабс», «ДЕЗ Хлор», «Клорсепт-25», «Акватон-10», «Ді Хлор», «Біо Хлор – Т», «Люмакс Хлор Лайт» та інші.

  Санація проводиться відповідно рекомендаціям (необхідна кількість дезінфекційного засобу, час дезінфекції води – експозиція), що надаються Методичними вказівками щодо застосування дезінфекційного засобу.

  Розрахункову кількість дезінфекційного засобу розчиняють у невеликій кількості води, налитої у відро, до отримання рівномірної суміші, та виливають цей розчин у колодязь. Воду у колодязі добре перемішують протягом 15-20 хвилин жердинами чи частим опусканням та підніманням відра на тросі. Потім колодязь закривають кришкою і залишають на 1,5-2 години.

  Якщо вода у колодязі холодна ( +40С – +60С) кількість дезінфікуючого препарату збільшують вдвічі.

  2. Очищення колодязя.

  Після дезінфекції об’ємним методом колодязь повністю звільняють від води, проводять очищення дна від мулу, бруду. Стінки колодязя чистять механічним способом.

  Перед тим як людина спускається у колодязь, перевіряють, чи не накопичився там СО2.

  Поверхню стінок колодязя дезінфікують дезінфекційним засобом методом зрошення з гідропульта із витримкою експозиції.

  3. Заключна (повторна) дезінфекція колодязя.

  Після очистки та дезінфекції стінок колодязя і наступного заповнення води, здійснюють повторну дезінфекцію води об’ємним методом протягом 6-8 годин.

  Проведення санації шахтних колодязів допускається як спеціалізованими організаціями, так і самостійно власниками колодязів при дотриманні техніки безпеки та при застосуванні засобів індивідуального захисту.

  4. Лабораторний контроль якості дезінфекції.

  Для впевненості щодо якості проведеної дезінфекції та безпечності питної води в колодязі потрібно відібрати пробу води для проведення лабораторних досліджень. Визначити увесь спектр необхідних показників безпечності та якості питної води Вам допоможе Державна установа «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» та його відокремлені структурні підрозділи на відповідних територіях

  Не забувайте, що безпечна та якісна питна вода є запорукою здоров’я кожного з нас!