19 вересня 2019 року керівництво району, голови виконавчих комітетів місцевих рад, учнівська молодь, громадськість взяли участь у церемонії відкриття меморіалів на місцях масового поховання розстріляних евреїв у с.Плисків та в урочищі Фрузинівка.

  Створення меморіалів відбувалось в рамках міжнародного проекту «Захистимо пам’ять» Фонду «Меморіал убитим євреям Європи», завдяки якому протягом вересня буде відкрито 9 подібних місць пам’яті у Вінницькій та Житомирській областях.

  Під час церемонії відкриття меморіалу в центрі с.Плисків біля будинку колишнього райвідділу НКВС, де було розстріляно 120 євреїв, Плисківський сільський голова Петро Вітрук подякував всім, хто допомагав в реалізації проектів та зазначив, що мешканці села за всі роки після жахливої війни берегли пам'ять про односельців, яких вбили нацистські окупанти.

  Директор Фонду Меморіал загиблим євреям Європи, м.Берлін Уве Ноймеркер зазначив, що дуже вдячний, що тут зібралась така велика кількість учасників церемонії відкриття. Він повідомив, що таких місць в Україні понад 2 тисячі. Загалом в Україні 1,5 млн євреїв було знищено у ході геноциду. «Ми дуже вдячні, що спільно з нашими українськими партнерами ми змогли реалізувати цей проект і сьогодні маємо змогу відкрити та освяти це місце пам’яті. Це має місцем згадок та збереження пам’яті. Але водночас це має стати місцем застереження, має стати сигналом, що наші народи мають спільно боротися за демократію в усьому світі та недоторканість кордонів наших держав. Я дякую вам, що ви пам’ятаєте про Голокост і працюєте над вивченням цієї теми», - наголосив Уве Ноймеркер.

  Під час церемонії відкриття меморіалу за селом в урочищі Фрузинівка, де було розстріляно не менша 900 євреїв із с.Плисків та навколишніх сіл Спичинці, Дзюнків, Васильківці, від імені керівництва району виступив уродженець с.Плисків, перший заступник голови Погребищенської райдержадміністрації Петро Шафранський. Він зазначив, що у середині жовтня 1941 р. 5-та німецька оперативна команда тільки у м. Погребище розстріляла практично все єврейське населення — майже 1360 осіб. Пам'ять про них залишилась у 6 братських та одній одиночній могилах.

  Такі меморіали потрібні для того, щоб привертати увагу і нагадувати, що сталося. Вони засвідчують відношення українців до свого трагічного минулого, до історії євреїв, що не є відокремленою від історії українців.

  «Висловлюючи у цей день щирі співчуття жертвам Голокосту, їхнім рідним і близьким, засуджуючи страхітливі злочини тоталітарного нацистського режиму, ми маємо об’єднувати зусилля з метою не допустити будь-яких проявів антисемітизму та нетерпимості на расовому чи національному ґрунті, культивувати у прийдешніх поколінь повагу до основних прав і свобод людини.»,- наголосив Петро Шафранський.

  Спогади своєї прабабусі про жахи, які відбувались в той час у с.Плисків, зачитав мешканець Австралії Бен Ніделман. Він також подякував за збережену пам'ять.

  При відкритті меморіалу також виступили керівник Вінницької єврейської общини Леонід Волошин, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії Вінницького державного педагогічного університету ім..М.Коцюбинського Павло Кравченко, начальник відділу освіти райдержадміністрації Зінаїда Бутенко, учні Плисківської школи.

  Відкриття завершилось молитвою, яку провів родич розстріляних плисківчан, мешканець Австралії Бен Ніделман.

  Довідково: Американський єврейський комітет у Берліні в 2010 р. розпочав міжнародний проект «Protecting memory» («Захистимо пам’ять»). П'ять поховань у західній частині країни до 2015 р. було облаштовано як гідні місця пам’яті. Під патронатом Фонду Меморіал убитим євреям Європи 2016 р. почався наступний етап захисту та визначення масових поховань. Фонд, разом з українськими партнерами, облаштовує 15 пам’ятних місць, зокрема ті, що присвячені убитим ромам.

  Проект «Захистимо пам’ять» поєднує в собі заходи щодо. архітектурного захисту та гідного облаштування масових поховань з історичною та педагогічною роботою. Комплексність проекту відображається в таких напрямках та основних принципах діяльності:

  Точне місцезнаходження та межі поховань у місцях проекту визначаються за допомогою неінвазивних методів з метою дотримання релігійних приписів юдаїзму (Галахи) та збереження спокою померлих.

  Проведення робіт (неінвазивних археологічних досліджень та подальшого будівництва) супроводжують представники Комітету у справах збереження єврейських цвинтарів у Європі, які також слідкують за дотриманням Галахи.

  Представники місцевих єврейських общин також долучаються до роботи над проектом.

  У рамках проекту «Захистимо пам’ять» масовим похованням та прилеглим територіям надається адміністративний захист, що включає в себе, у першу чергу, відведення цих територій у комунальну власність та перетворення їх у пам’ятні місця з відповідним внесенням у кадастрові плани. Після облаштування, вони повинні бути внесені до Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення і, таким чином, підлягати державній охороні.

  Масові поховання у рамках проекту захищені архітектурними конструкціями і облаштовані як гідні місця пам’яті та інформації. За допомогою архітекторів з цією метою здійснювався пошук економних та тривалих рішень. Наявні пам’ятні знаки збережені та інтегровані у нові місця пам’яті. Особливі труднощі виникали при захисті масових поховань, що оскверняються.

  Місцезнаходження масових поховань, кількість жертв, долі окремих із них та тих, кому вдалося вижити, перебіг злочину та інформація про задіяних злочинців визначалася за допомогою ґрунтовних і ретельних історичних досліджень. Результати досліджень презентуються громадськості у різний спосіб. Історія єврейських громад та їхнього знищення в часи Голокосту презентується трьома мовами на інформаційних стелах. Результати історичної роботи використовуються в освітній програмі, яка проводиться із місцевими школами, а також зі студентами в проекті по усній історії. Освітня програма має на меті заохочення вчителів, учнів та студентів до самостійного вивчення місцевої історії та залучення їх до роботи над новими місцями пам’яті.

  Відділ інформаційної діяльності, організаційної роботи та
комунікацій з громадськістю апарату райдержадміністрації