Життя та здоров'я людини тісно пов'язані з навколишнім середовищем, одним із найважливіших компонентів якого є вода.

  В природних водах постійно присутні нітрати, які є продуктами окислення органічних азотовмісних речовин у ґрунті і водоймах.

  Нітрати техногенного походження широко застосовуються в промисловості, особливо - в сільському господарстві. При недотриманні норм внесення добрив, нітрати накопичуються в ґрунті, джерелах водопостачання та харчових продуктах.

  Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров'я, з ним безпосередньо пов'язане таке захворювання як водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей, летальні випадки від якої реєструються все частіше.

  Згідно з сучасними науковими даними, нітрати в кишківнику людини під впливом бактерій відновлюються до нітритів. Всмоктування нітритів веде до утворення метгемоглобіну і до часткової втрати активності гемоглобіну в перенесенні кисню, а також у пригніченні активності ферментних систем, що беруть участь у процесах тканинного дихання.

  Характерними проявами цієї патології є задишка, акроціаноз, ціаноз слизових оболонок, тахікардія, судоми тощо. Якщо кількість метгемоглобіну перевищує 50% від загальної кількості гемоглобіну, організм може загинути від гіпоксії центральної нервової системи.

  Таким чином, в основі метгемоглобінемії лежить той чи інший ступінь кисневого голодування, симптоми якого проявляються в першу чергу у дітей, особливо грудного віку. Діти хворіють переважно при штучному вигодовуванні, коли сухі молочні суміші розводяться водою, що містить нітрати. Діти старшого віку менше схильні до цієї хвороби, а якщо і занедужують, то її перебіг легший, оскільки у них розвиненіші компенсаторні механізми.

  Легкі форми метгемоглобінемії, пов'язані з вживанням питної води з підвищеним вмістом нітратів, зустрічаються у дітей всіх вікових груп та дорослих людей. Розвитку зазначеної патології сприяють диспепсія і дисбактеріоз кишківника. Для цих форм характерні слабкість, блідість, підвищена стомлюваність.

  До груп підвищеного ризику відносяться:

  • немовлята віком до одного року, що знаходяться на штучному вигодовуванні;
  • люди похилого віку;
  • хворі на анемію, з захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем;
  • вагітні жінки.

  Для запобігання негативному впливу нітратів на здоров’я населення:

  • в жодному разі не використовувати для пиття або приготування дитячих сумішей воду з колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники;
  • дотримуватися гігієнічних норм при облаштуванні та експлуатації колодязя (ізоляція стін, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, кришки, відра тощо);
  • з обережністю застосовувати в сільському господарстві та в приватному секторі мінеральні та органічні добрива.

  Щоб уникнути отруєнь нітратами, необхідно використовувати якісну воду, перевірену в лабораторії!

  Відповідно до вимог Державних санітарних правил«Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною», Закону України «Про питну воду та питне водопостачання», «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» відповідальність за якість води та стан джерел централізованого та децентралізованого водопостачання в населенних пунктах покладено на органи місцевого самоврядування, власників систем централізованого водопостачання та власників джерел децентралізованого водопостачання.

  При проведенні моніторингових обстежень за якістю питної води із джерел децентралізованого водопостачання в 2019 р., за результатами експертизи, проведеної Випробувальним центром Вінницької регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби України, не відповідали гігієнічним нормативам, по санітарно-хімічним показникам 68,4 % проб дослідженої води із колодязів, в тому числі по вмісту нітратів 66,7% проб. Вміст нітратів в багатьох пробах мав перевищення від 64,5 до 230,0 мг/дм.куб, при нормі не більше 50,0 мг/дм.куб.

  На підставі ст. 18 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», ст.13 Закону України «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», міському та сільським головам населених пунктів, в яких в шахтних колдодязях вода не відповідала гігієнічним нормативам по вмісту нітратів та показникам епідемічної безпеки, були направлені пропозиції щодо вжиття спільно з власниками вказаних джерел відповідних профілактичних запобіжних заходів.

  Варто пам'ятати: забруднена смертельними дозами нітратів вода - чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна на смак. Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність на 40-80%!

  Погребищенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.