Минулого тижня в приміщенні відділу Держгеокадастру у Погребищенському районі відбувся круглий стіл «Забезпечення доступу громадян для захисту прав у сфері земельних правовідносин».

  Участь у заході взяли директор Козятинського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олександр Комар, перший заступник голови Погребищенської районної державної адміністрації Петро Шафранський, начальник відділу Держгеокадастру у Погребищенському районі Дмитро Мельничук та головний спеціаліст установи Ольга Сав’юк, голова громадської організації «Спілка учасників АТО та інших бойових дій Погребищенського району» Микола Маценко, фахівці Погребищенського бюро правової допомоги Петро Насінник і Валентина Гавриш.

  Під час ділової бесіди зазначалося, що важлива конституційна гарантія щодо захисту прав на землю міститься у ст. 14 Конституції України, яка передбачає, що земля є основним національним багатством, яке перебуває під особливою охороною держави.

  Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону. Зазначені положення Конституції України безпосередньо втілені у земельному законодавстві. Серед гарантій захисту прав на землю важливими є гарантії права власності на земельну ділянку. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

  Значний відрізок часу було відведено обговоренню спеціальних способів захисту земельних прав, що стосуються особливих випадків порушення прав власників земельних ділянок і землекористувачів. Вони зумовлені особливим колом уповноважених чи зобов’язаних осіб та надзвичайними обставинами. Так, спеціальними способами захисту є визнання угоди щодо земельної ділянки недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, які порушують права власників земельних ділянок і землекористувачів та ін.

  Важливим способом забезпечення земельних прав суб’єктів є вирішення земельних спорів компетентними органами у встановленому порядку. Загальна практика показує, що такі спори ефективно розв’язуються через суд, і Козятинський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги має низку позитивних прикладів відстоювання прав людини у галузі земельного права.

  Під час проведення заходу також обговорено норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення», який прийнятий Верховною Радою України 31 березня 2020 року. Зазначений Закон вносить зміни до чинного Земельного кодексу України. Документ передбачає формування законодавчого поля для запровадження ринкового обігу земель сільськогосподарського призначення. Закон дасть змогу забезпечити реалізацію конституційних прав громадян на вільне розпоряджання своєю власністю та створить прозорі умови для набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянами України.

  Районна газета «Колос»