Уродженець села Косенівка на Уманщині Кузьма Дерев’янко 2 вересня 1945 року підписав Акт про капітуляцію Японії як представник Радянського Союзу. Так закінчилася Друга світова війна – найбільша в історії людства. Вона тривала 6 років – із 1 вересня 1939 року до 2 вересня 1945 року. Охопила понад 60 держав і 100 млн. осіб. Людство втратило 50 – 85 млн. своїх синів і дочок, 90 млн. стали інвалідами. За даними Українського інституту національної пам’яті, втрати України складають 8 – 14 млн. осіб.

  І саме УКРАЇНЕЦ, генерал-лейтенант Червоної Армії Кузьма Дерев’янко був серед тих, хто поставив крапку у цій війні. Свої підписи під Актом про капітуляцію Японії також поставили представники держав-переможниць: США, Китаю, Великобританії, Австралії, Канади, Франції, Нідерландів, Нової Зеландії.

  Цікавий факт. Перед підписанням японській стороні зачитали указ не про капітуляцію, а про припинення війни. В японській мові немає слова «капітуляція» і відповідного ієрогліфа. За національною військовою традицією цієї країни воїн повинен загинути в бою або вчинити ритуальне самогубство – харакірі.

  В Умані є вулиця Кузьми Дерев’янка. У 2005 році у селі Косенівка відкритий його музей-садиба. В експозиції Уманського краєзнавчого музею можна побачити ту саму ручку, якою було поставлено крапку у Другій світовій війні.

  Чому Дерев'янко?

  До сьогоднішнього дня побутує чимало версій довкола питання чому для підписання історичного документа обрали відносно маловідомого генерала, а не, наприклад, Олександра Василевського?

  Хто рекомендував Дерев'янка? Якими були аргументи? Достеменної відповіді немає. Її не знав і сам Кузьма Миколайович.

  Перепустка Кузьми Дерев'янка на церемонію підписання. Зберігається в експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні

  На його думку, певну роль відіграло попереднє призначення представником Радянського командування в Союзницькій раді по Австрії.

  Багато істориків наполягають на тому, що вирішальним у цій церемонії стало те, що Кузьма Миколайович Дерев'янко володів японською та англійською мовами, а також мав розвідницькі якості та чималий штабний військовий досвід.

  Трапляються припущення, що Йосип Сталін не направив на церемонію нікого з відомих маршалів, тому що не хотів робити з них чергових "Наполеонів".

  Також, можливо, йому в око впав рік народження Кузьми Миколайовича – 1904 – рік початку ганебної для Російської імперії війни з Японією, в якій вона втратила значні території, що тепер Сталін їх повертав.

  Лист Президента США Гаррі Трумена про надання Кузьмі Дерев'янку ордена "Легіон заслуг", зірка Героя України та інші матеріали у експозиції Національного музею історії України у Другій світовій війні

  Досить вірогідною постає версія про те, що таке призначення – це бажання Сталіна нагадати союзникам про підписання Георгієм Костянтиновичем Жуковим Акта капітуляції Німеччини в передмісті Берліна.

  Тоді від імені союзників узяв участь у церемонії не Верховний Головнокомандувач експедиційних сил союзників генерал Дуайт Ейзенхауер, а його заступник головний маршал авіації Артур Теддер.

  Таке рішення сприймалося Сталіним як бажання союзників применшити й знівелювати значення документа. Саме тому в Японії розіграв схожу ситуацію.

  Смертельне випробування

  Роздуми над подальшою долею Кузьми Миколайовича наштовхнули окремих його біографів на думку про те, що українського генерала просто послали на заклання… Адже в СРСР проводилися ядерні випробування, і вище військове командування знало про небезпечність наслідків атомного бомбардування.

  Річ у тому, що, крім підписання Акта, Кузьма Миколайович дістав наказ відвідати міста Хіросіму та Нагасакі й скласти письмовий та фотографічний звіт про побачене.

  Насамперед він ретельно обстежив місця вибухів, побував у їхніх епіцентрах, опитав свідків. Побачене глибоко вразило.

  "На стінах кам'яних будинків відбилися від спалаху бомби силуети дерев, а на східцях банку Сумімото – силует якоїсь жінки, від якої нічого не залишилося", – писав офіцер у спогадах.

  Після ретельного дослідження місцевості він зробив фото і підготував звіт, а потім вилетів до Москви. 30 вересня 1945 р. генерал особисто доповідав Й.В. Сталіну та членам Політбюро про виконання доручень.

  Дерев'янко став одним із перших радянських офіцерів, який на власні очі побачив наслідки використання атомної зброї, а також першим українцем, який на собі відчув наслідки радіаційного опромінення.

  Імовірно, саме ці поїздки стали причиною важкої хвороби, від якої кремезний генерал незабаром почав швидко згасати. "Катастрофічно старію", – неодноразово писав у листах до дружини.

  Саме такі слова через 30 років будуть говорити й ліквідатори катастрофи на ЧАЕС…

  Вочевидь, переважну роль відіграло те, що Кузьма Миколайович був українцем за національністю. Цим об'єктивно віддавалося належне героїзму українців, жертвам нашого народу, покладеним на вівтар Перемоги.

  За цим стояли певні внутрішньо і зовнішньополітичні розрахунки, зокрема створення ООН.

  Підпис українця під документом, яким була поставлена остання крапка у Другій світовій війні, став, без сумніву, ще одним вагомим аргументом у гострих дискусіях між СРСР, США і Великобританією про правомірність входження до складу країн-засновниць ООН України та Білорусії.

  Цей крок сприяв утвердженню України як повноправного члена всесвітньої міжнародної організації.

  Проте, якими б не були причини доленосного призначення, воно виявилося цілком виправданим. Після нетривалої зустрічі із родиною в Києві дипломатична діяльність Кузьми Миколайовича продовжилася далі на Сході.

  Від 1946 р. до 1951 р. Дерев'янко представляв СРСР у Союзній Раді для Японії, яку очолював Головнокомандувач окупаційних військ в Японії Дуглас МакАртур.

  Орган мав дорадчі та контролюючі функції. Зокрема, Кузьма Миколайович був присутнім на Токійському судовому процесі й засвідчив страту засуджених військових злочинців.

  Союзна Рада працювала у складних політичних умовах, оскільки набирала обертів "холодна війна", від 1950 р. почалися військові дії в Кореї. За таких умов Кузьмі Миколайовичу доводилося проявляти дипломатичне вміння і наполегливість у поєднанні з тактом.

  Він неодноразово пропонував заходи з демократизації післявоєнної Японії, вніс 33 пропозиції (про вибори до японського парламенту, облік та діяльність колишніх японських офіцерів, реорганізацію японської поліції, створення комісії з розслідування причин війни і поразки Японії та ін.).

  Діяльність Кузьми Миколайовича Дерев'янка отримала визнання.

  У травні 1946 р. надійшло повідомлення з Білого дому про те, що президент Сполучених Штатів Г. Трумен нагородив К.М. Дерев'янка орденом "Легіон заслуг" (Legion of Merit). У 1947 р. Президія Верховної Ради СРСР нагородила його другим орденом Леніна.

  На початку 1950-х рр. після укладення мирного договору з Японією (сталінське керівництво його так і не підписало) Союзна Рада припинила свою діяльність.

  Кузьму Миколайовича перевели до Москви, де він обіймав посади начальника кафедри збройних сил іноземних держав Військової академії, а потім – управління інформації ГРУ Генштабу. Однак тяжка хвороба й далі давалася взнаки.

  30 грудня 1954 р. український генерал Кузьма Миколайович Дерев'янко помер. З державними почестями Кузьму Миколайовича Дерев'янка поховали на Новодівичому кладовищі в Москві.

  Указом Президента України від 7 травня 2007 р. за мужність і самовідданість, виявлені в роки Другої світової війни 1939–1945 років, визначні дипломатичні заслуги в повоєнному врегулюванні міждержавних відносин генерал-лейтенанту Кузьмі Миколайовичу Дерев'янку посмертно присвоєно звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка".

  Кузьма Дерв'янко залишив спогади (робочі записи, документи, записки), які після проходження цензури частково були опубліковані в книзі сина Віталія "Солдат, генерал, дипломат" та у збірці "На землі, в небесах і на морі". Уперше без купюр його записи та документи з'явилися в книзі "Легендарний генерал" племінниці генерала Лариси Трохименко.

  Джерела: http://ridna-uman.com.ua/index.php/novyny/item/464-nash-zemliak-postavyv-krapku-v-istorii-druhoi-svitovoi-viiny http://www.istpravda.com.ua/articles/2015/09/1/148521/