Відповідно до пункту 17 частини першої статті 106 Конституції України, на виконання Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», Указу Президента України «Про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2020 році», від 16 січня 2020 року №13/2020, Указу Президента України «Про внесення змін до Указу Президента України від 16 січня 2020 року № 13/2020», від 23 березня 2020 року №103/2020, в період з жовтня по грудень 2020 року буде проведено черговий призов громадян України на строкову військову службу до лав Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, інших утворених відповідно до законів України військових формувань.

  Президентом України визначено, що на строкову військову службу будуть призвані придатні за станом здоров’я до військової служби громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу.

  На питання, що хвилюють самих призовників та їхніх батьків, кореспонденту газети «Колос» відповів військовий комісар Погребищенського районного військового комісаріату підполковник Юрій ГАВРИЛЮК:

  - Чи розпочався призов «ОСІНЬ-2020», у якому форматі буде проводитись, чи багато бажаючих стати захисниками Вітчизни, з якими проблемами стикаєтесь в ході проведення призову?

  - Так, призов розпочався, робота кипить щоденно, проводяться медичні огляди призовників, вивчення їх особових справ, особисті бесіди з призовниками та ще цілий ряд відповідних заходів.

  Як і завжди, більшість призовників та їх батьків розуміють усю важливість і відповідальність такого чергового життєвого етапу, як служба у війську. Тому, без лишніх нагадувань, своєчасно прибувають за викликом до військового комісаріату. Але є й такі хлопці і їх батьки, які свідомо переховуються та переховують своїх дітей, кажуть неправду сільським головам, секретарям сільських рад, відповідальним за ведення військового обліку, працівникам військового комісаріату. Для прикладу наведу село Круподеринці, де мама призовника М, 1999 р.н. пані Л протягом двох призовів запевняє працівників військового комісаріату, що її син додому не приїздить, номера телефону та місце його перебування вона не знає. Але коли на початку вересня цього року сільський голова приїхав особисто оповістити призовника М, 1999 р.н. та вручити йому повістку про виклик до військового комісаріату, вказаний вище «горе – призовник» навідріз відмовився її отримувати і в той же вечір зник в невідомому напрямку, як і щороку.

  Так робити не потрібно, тому що інформація про таких «ухилянтів» передається до підрозділів Національної поліції України, заноситься в спеціальну базу і при найменшому адміністративному правопорушенні такі призовники доправляються до військових комісаріатів по місцю приписки.

  Левова частка майбутніх строковиків – це хлопці із вищою освітою, вони служитимуть 12 місяців. Переважна більшість – випускники місцевих ВПУ-42 та медичного коледжу. Це призовники, що мають професійно-технічну освіту, водії, зварювальники, кухарі, медичні працівники, це ті, без кого сучасне військо просто як без рук. Дана категорія, а також хлопці після, так би мовити шкільної парти служитимуть 18 місяців.

  Перші відправки до війська заплановані на початок жовтня і будуть продовжуватись до кінця грудня. Кожному із майбутніх воїнів напередодні призову до війська будуть проводити лабораторні аналізи крові на COVID-19 і тільки за їх результатами буде прийнято остаточне рішення щодо їх служби в армії.

  - Чи направляють військовослужбовців строкової військової служби в зону проведення ООС (АТО)?

  - Окремі, не зовсім освідчені та доброчесні особи, іноді, а особливо – в період проведення чергових призовів, через сумнівні інтеренет-видання розповсюджують фейкову інформацію стосовно того, що солдатів-строковиків будуть направляти в зону проведення ООС.

  Уся ця інформація є НЕПРАВДИВОЮ і дуже часто вводить в оману призовників та їх рідних, тому сприймати її всерйоз непотрібно. Кожен із призваних на строкову військову службу юнаків проходить службу виключно на мирній території нашої держави. Це визначено рішенням Ради Національної Безпеки і Оборони України від 28.08.2014 року «Про невідкладні заходи щодо захисту України, зміцнення її обороноздатності», введеної в дію Указом Президента України від 24.09.2014 р. №744.

  - Що ви можете повідомити про відстрочки від призову на строкову військову службу?

  - В більшості випадків батьки призовників та й самі призовники, із-за незнання законів, маючи підстави отримати відстрочку від призову на строкову військову службу, не мають бажання і не хочуть скористатися своїм законним правом.

  Наприклад: призовник навчається на денній формі навчання у одному із вищих навчальних закладів, йому приходять за місцем реєстрації повістки, батьки обурюються, але для того щоб не приходили вказані вище «листи-щастя», необхідно всього лишень щорічно до 01 жовтня надати до військового комісаріату довідку про навчання встановленого зразка, з відповідними печатками ВНЗ, де навчається призовник. От і все, «проблему» законно і без зайвих емоцій вирішено.

  Вичерпний перелік підстав, що надають право призовнику для отримання відстрочки викладений в статті 17 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу». Даний Закон є у вільному доступі і з ним може ознайомитись кожен громадянин України.

  Хочу наголосити на тому, що право отримання призовниками відстрочки від призову підтверджується відповідними документами, які подаються особисто призовниками до районного військового комісаріату.

  Про отримання призовником відстрочки працівник військового комісаріату робить відповідний запис в його посвідченні про приписку та в особові справі призовника.

  - Яка відповідальність за ухилення від призову?

  Дуже часто мені доводиться чути наступне: «А мені нічого не буде!!!», «А за мене питання вирішили!!!», «А мене не знайдуть!!!», «А може мене пронесе!!!» і тому подібне… Але це не зовсім так.

  До прикладу, за результатами призовів «ОСІНЬ-2019» та «ВЕСНА-2020» порушено дві кримінальні справи за статтею 335 Кримінального кодексу України - ухилення від призову на строкову військову службу відносно наших земляків, призовника Ш, 1996 р.н. та призовника Ч, 1999 р.н.. Санкція даної статті передбачає обмеженням волі на строк до трьох років.

  Також, працівниками Погребищенського районного військового комісаріату з початку року притягнуто до адміністративної відповідальності 26 недобросовісних призовників за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

  Наступним хочу повідомити про неприємну новину для усіх призовників-заробітчан, які за дивним збігом обставин вибувають за кордон тільки починається черговий призов на строкову військову службу. Особисто провівши аналіз, направив списки таких осіб через відповідні компетентні служби, які будуть проводити заходи і не дозволятимуть перетин кордону «призовникам-ухилянтам». Так що, як то кажуть у народі «Скільки ниточці не витися, а край її все одно знайдеться».

  Насамкінець хочу нагадати що військового комісаріату боятись не потрібно, колектив молодий та привітний, спеціалісти кваліфіковані, по кожному питанню за напрямком діяльності нададуть роз’яснення, проінформують про зміни в чинному законодавстві.

  Також, довідкову інформацію можна отримати зателефонувавши за номером (04346) 2-21-58.

  Районна газета «Колос»