Одним з проблемних питань сталого функціонування системи електропостачання є нерівність графіка навантаження, а точніше – складність та затратність покриття цієї нерівномірності наявними енергогенеруючими системами. Аналіз споживання електричної енергії споживачами свідчить про значну нерівномірність добового графіка навантаження об’єднаної енергетичної системи України.

  Одним з підходів в економічній зацікавленості споживачів є застосування тарифів, диференційованих за зонами доби – погодинних тарифів. Такі тарифи діють в України з 1995 року і на даний час більшість підприємств та організацій Вінницької області вже переконались в економічній доцільності диференційованих тарифів.

  Згідно п. 2,3 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг№498 від 23.04.2012 року (із змінами) «Про затвердження Порядку застосування тарифів на електроенергію», встановлені наступні тарифні коефіцієнти:

  Двозонний тариф

  0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години) та повний тариф у інші години доби;

  Тризонний тариф

  1,5 тарифу в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 23 години);

  1,0 повний тариф в напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години);

  0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);

  Таким чином при застосуванні двозонного тарифу споживач економить кошти в будь-якому випадку, а тризонний тариф для ефективного використання потребує ретельного розподілу роботи електрообладнання по годинам доби.

  Слід розуміти, що для досягнення суттєвої економії коштів потрібно перенести потужне електрообладнання на «нічний» режим роботи. Для тризонного тарифу необхідно зменшити споживання електроенергії в години максимального навантаження енергосистеми.

  Тому при використанні зонних приладів обліку, абонент економить на споживанні електроенергії законними методами, енергосистема розвантажується енергоспоживання рівномірно розподіляється за часом доби і як результат – покращується якість енергопостачання.

  За даними Структурної одиниці «Погребищенських електричних мереж» для облаштування таких точок обліку необхідно, після придбання споживачем багатотарифного лічильника, звернутись в СО «Погребищенські ЕМ» для отримання направлення на первинне програмування в ПАТ «Вінницяобленерго» (споживач особисто доправляє лічильник до місця програмування), що проводиться безкоштовно, та після програмування надати в СО «Погребищенські ЕМ» заяву на заміну лічильника (заміна проводиться за рахунок електропостачальника). Орієнтована вартість 1-фазного багато тарифного лічильника складає 1200 грн., а трифазного 2400 грн.

  Для визначення вартості спожитої електроенергії та економії при розрахунку споживача за багато тарифним лічильником на сайті ПАТ «Вінницяобленерго» (www.voe.com.ua) створено спеціальний сервіс «Калькулятор багато тарифного лічильника».