1 квітня 2017 року в Україні стартує урядова програма «Доступні ліки», згідно з якою пацієнти зможуть отримати ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми безкоштовно або з незначною доплатою.

  У Погребищенському районі з 3 квітня кожен пацієнт, який хворіє вищеперерахованими хворобами, має можливість звернутись до свого сімейного лікаря та отримати виписаний рецепт на ліки, які йому необхідні і включені державою в перелік тих, що підлягають відшкодуванню. Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсація) покриває серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або ефективно лікуються на амбулаторному етапі.

  Перелік препаратів за міжнародною непатентованою назвою (діюча речовина), які підлягають повному чи частковому відшкодуванню.

  Серцево-судинні захворювання:

  аміодарон (аmiodarone), амлодипін (аmlodipine), атенолол (аtenolol), верапаміл (verapamil), гідрохлортіазид (hydrochlorothiazide), спіронолактон (spironolactone), фуросемід (furosemide), дигоксин (digoxin), еналаприл (enalapril), ізосорбіду динітрат (isosorbide dinitrate), карведілол (carvedilol), клопідогрель (clopidogrel), метопролол (metoprolol), нітрогліцерин (glyceryl trinitrate ), симвастатин (simvastatin), бісопролол (bisoprolol).

  Бронхіальна астма: беклометазон (beclometasone), будесонід (budesonide) сальбутамол (salbutamol).

  Діабет ІІ типу: метформін (metformin), гліклазид (gliclazide).

  Як це діятиме на практиці?

  Пацієнт іде до сімейного лікаря, який прописує рецепт по МНН (міжнародній непатентованій назві — діюча речовина). Пацієнт з рецептом прямує до аптеки. Якщо ціна лікарського засобу не перевищує мінімальну ціну в Україні та встановлену МОЗ референтну ціну, пацієнт отримує лікарський засіб безоплатно (повна реімбурсація).

  Якщо ціна лікарського засобу в аптеці перевищує мінімальну ціну, однак є нижчою, ніж медіанна ціна, пацієнт отримує відшкодування коштів, витрачених на придбання лікарського засобу в розмірі мінімальної ціни лікарського засобу в Україні (часткова реімбурсація). Якщо ціна лікарського засобу в аптеці перевищує медіанну ціну, пацієнт не отримує жодного відшкодування придбання лікарського засобу (без реімбурсації).

  Аптека надає місцевій владі фінансовий звіт та документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню, та їй повертаються кошти з місцевих бюджетів протягом 5 робочих днів, двічі на місяць.

  У кожному аптечному закладі, що бере участь у програмі реімбурсації, обов’язково має бути найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування.

  У Погребищенському районі у реалізації урядової програми погодились працювати дві аптеки: ТОВ «Еврофарм-Вінниця», філії якої знаходяться за адресою: м. Погребище, вул. Б. Хмельницького, 108 (І поверх приміщення колишнього універмагу) та вул. П. Тичини, 54 (І поверх поліклініки районної лікарні); а також ТОВ «Погребищенська аптека», філії якої розташовані по вул. П. Тичини, 54 (І поверх поліклініки районної лікарні), с. Плисків, вул. Броніцького та аптечні пункти в амбулаторіях і ФП Погребищенського районного центру первинної медичної допомоги.

  Шановні пацієнти, не будьте байдужі до свого здоров’я! Звертайтесь до своїх сімейних лікарів. Після обстеження вам буде призначено лікування та виписано рецепт на ліки, які ви зможете придбати в аптеці безкоштовно або за певну частину вартості, згідно з затвердженим КМУ переліком МНН (діюча речовина) лікарських засобів.

  І. Роздольський, головний лікар ПМСД