Сьогодення нашої держави вимагає змін на краще, саме з такою метою відбувається впровадження різного роду реформ у різних галузях. Одним з провідних у 2018 році є реформування медицини. На сторінках газети ми уже порушували дану тему, зокрема представляли вашій увазі сімейних лікарів, з якими кожен із нас має змогу підписати декларацію, тобто укласти відповідний договір задля подальшої взаємодії у разі необхідності. За детальними роз’ясненнями стосовно інновацій, які передбачаються у медицині, звернулися до головного лікаря КУ «Погребищенський районний медичний центр ПМСД» Івана РОЗДОЛЬСЬКОГО.

  — З якою метою проводиться реформування у галузі медицини? Ваша точка зору стосовно прогнозованих змін?

  — Реформування системи охорони здоров’я проводиться на виконання Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Головний меседж — «Кошти ідуть за пацієнтом», а кожна медична послуга має свою вартість і повинна бути оплачена державою, страховою компанією або самим пацієнтом.

  Власне, я налаштований оптимістично і маю надію на те, що зміни відбудуться все ж таки на краще. Впровадження медичної реформи допоможе нам, по-перше — оцінити реальну картину стосовно тих, хто населяє наш регіон, тобто не зареєстрованих осіб, а дійсно тих людей, які тут проживають; по-друге — допоможе організувати як лікарів, так і пацієнтів, в тому плані, що кожен матиме ряд нових прав та обов’язків. Зміни — це завжди важко, потрібно звикати до чогось нового, вдосконалюватись, водночас — це надзвичайно цікаво і перспективно. Кінцевою метою реформи є покращення надання медичної допомоги нашому населенню, поліпшення умов праці медичних працівників.

  — Реформа уже в дії. Коли можна підписувати декларацію із лікарем?

  — Медична реформа передбачає декілька етапів впровадження: І — автоматизація закладів первинної медичної допомоги (розпочалася у лютому цього року, передбачає перетворення комунальної установи у некомерційне комунальне підприємство); ІІ — приписна кампанія (вибір сімейного лікаря та підписання з ним декларацій) стартує з 2 квітня; ІІІ — створення та початок роботи Національної служби здоров’я (новий спосіб фінансування первинної ланки медицини з 1 липня); ІV — придбання і впровадження локальної інформаційної системи електронного документообігу (тобто усі дані про пацієнта та стан його здоров’я будуть зберігатися та опрацьовуватись у єдиній електронній системі, що звільнить лікаря від зайвої паперової роботи та надасть можливість більше часу приділити пацієнту

  . — Який зміст вкладається у вислів «гроші ходять за пацієнтом»?

  — Кожен сімейний лікар матиме визначену кількість пацієнтів, за обслуговування яких отримуватиме заробітну плату. На обслуговування одного пацієнта із державного бюджету виділятиметься у середньому 370 грн. У межах цих коштів у закладах первинної медичної допомоги сімейний лікар, терапевт чи педіатр спостерігатимуть за станом здоров’я пацієнтів, ставитимуть діагнози та лікуватимуть найбільш поширені хвороби, травми, отруєння; вестимуть пацієнтів із хронічними захворюваннями та станами; за потреби лікар дасть направлення до фахівця вторинної чи третинної медичної допомоги (лора, ендокринолога, хірурга тощо) або буде консультуватись з ним щодо лікування; спостерігатиме за здоровою дитиною, неускладненою вагітністю, надаватиме окремі послуги паліативної допомоги; видаватиме потрібні довідки, листки непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи; надаватиме невідкладну допомогу при гострому розладі фізичного чи психічного здоров’я, якщо не потрібно екстреної. Записатись до лікаря можна буде особисто у реєстратурі, телефоном, електронною поштою чи іншими доступними засобами.

  — А якщо я у відрядженні чи відпустці, а мій лікар — далеко?

  — У разі необхідності невідкладна медична допомога надаватиметься всіма лікарями незалежно від місця приписки або проживання. Тобто навіть далеко від лікаря, до якого Ви приписані, допомогу вам нададуть (зупинять кровотечу, нормалізують тиск чи щось інше за потреби), але для подальшого лікування направлять до лікаря, з яким у вас підписана декларація.

  — Які документи потрібно мати при собі, аби підписати декларацію з лікарем?

  — Для підписання декларації пацієнтом надається паспорт, ідентифікаційний код та поперед­ньо має бути пройдений медичний огляд. При собі потрібно мати мобільний телефон, на номер якого вам надійде код для ідентифікації ваших даних, один номер телефону закріплений за одним пацієнтом.

  — Що буде, якщо немає підписаного договору з лікарем?

  — Зрозуміло, що на впровадження змін необхідний час. Наприклад, у Польщі протягом першого року реформування декларації підписали лише 10% населення. Ми плануємо за 2018 рік приписати не менше 50%. З 1 липня фінансування медичної галузі буде відбуватися двома шляхами: 1) виділятимуться кошти на приписаних пацієнтів; 2) надаватиметься субвенція із державного бюджету на пацієнтів, що не приписані.

  — Чи можна буде змінити лікаря?

  — У разі необхідності (зміна місця проживання, незадоволення якістю обслуговування) лікаря можна змінити, перепідписавши декларацію з іншим спеціалістом. Тобто Ви направляєтесь до фахівця, з яким бажаєте надалі співпрацювати, не потрібно жодних довідок від попереднього, усі необхідні дані про вас уже є у системі. Але варто пам’ятати про те, що підписання нової декларації проводиться не раніше ніж за 3 місяці від укладення попередньої.

  — Які проблеми виникли уже на початковому етапі реформування?

  — На сьогодні багато організаційної роботи, вивчення та доведення до медичних працівників планів і шляхів впровадження медичної реформи, роз’яснення населенню про потребу змін у медицині та їх суть.

  У людей починають з’явля­тися запитання, наприклад, для чого я буду надавати персональні дані (копію паспорта, ідентифікаційного коду)? Ці дані нам необхідні для підтвердження вашої особи, на яку із держбюджету будуть виділені гроші для медичного обслуговування. Національна служба здоров’я має ідентифікувати вас і відповідно виділити матеріальне забезпечення для вашого обслуговування. Наприклад, йдучи до банкомату за готівкою, ви ж використовуєте картку, яка за вами закріплена, відповідно визначається ваша особа і з вашого персонального рахунку знімаються гроші.

  Є до нас пропозиції і стосовно того, аби цілим населеним пунктом приписатися до одного лікаря. Це можливо і, мабуть, логічно, але заповнення декларації відбувається окремо на кожну людину за особистим її підписом.

  Ще одна з проблем, що може виникнути, — неможливість людей похилого віку особисто з’явитись до лікаря для підписання декларацій. У такому випадку я б радив підписати за них такі декларації їхнім дітям чи близьким родичам.

  Спілкувалася Оксана ОСЮКОВА (РАЙОННА ГАЗЕТА «КОЛОС»)