Про дотримання вимог санітарного законодавства при застосуванні пестицидів

  Одним із методів гарантування безпеки здоров’я людини та охорони довкілля при застосуванні пестицидів і агрохімікатів є дотримання вимог чинного законодавства у сфері захисту рослин та обігу пестицидів і агрохімікатів. Вимоги до виконання організаційних, санітарно-гігієнічних та технологічних заходів, які спрямовані на забезпечення оптимальних умов життєдіяльності людини, пов'язаних з транспортуванням, зберіганням та застосуванням пестицидів у народному господарстві, встановлені діючими нормативними актами.

  З метою упередження виникнення скарг населення щодо неправомірних дій посадових осіб сільськогосподарських (фермерських) господарств при застосуванні пестицидів та мінеральних добрив на сільськогосподарських угіддях під час проведення веснянно-літніх польових робіт, пропонується забезпечити дотримання діючих нормативних вимог ДСП 8.8.1.2.001-98 від 03.08.98 р. «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» та ДСП № 382-96 від 18.12.96р. «Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів в народному господарств і України», звернувши увагу на слідуючі питання:

  - До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення , допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами ( п 1.14 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Асортимент, засоби, сфера застосування пестицидів, норми, кратність обробок повинні відповідати « Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» ( п 6.1.1 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватися суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості, ступеню розвитку хвороб рослин і бурянів, а також прогнозу погоди ( п 6.1.2 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові ( до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках (п 6.1.5 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Завчасно, але не менше ніж за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки, адміністрація господарства повинна сповіщати населення , власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів.

  - У період проведення робіт у радіусі 200 м від межі ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи (п 6.1.5 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Приготування розчинів пестицидів і заправка апаратури для їх застосування повинні здійснюватися на стаціонарних розчинних вузлах або пунктах із використанням засобів механізації виробничих процесів. Майданчики розчинних вузлів і пунктів повинні мати тверде покриття з забезпеченням стоку поверхневих вод в спеціальні бетоновані резервуари. Господарства повинні бути забезпечені пересувними агрегатами для приготування розчинів і заправки оприскувачів (п 6.1.11 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - До місць обробок розчини пестицидів повинні доставлятися в спеціальних ємкостях. Заправка і завантаження апаратів не повинні супроводжуватися протіканням або розсипанням пестицидів (п 6.1.13 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Забруднені пестицидами поверхні та грунт після проведення вантажно- розвантажувальних робіт, транпортування, перезатарювання і застосування препаратів в складських приміщеннях, приготування робочих розщчинів, а також тара з-під пестицидів і протруєного насіння, невикористанні робочі розчини, непридатні препарати, промивні стічні води, що містять пестициди,підлягають знешкодженню (п 6.1.13 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/сек (дрібнокрапельне) і 4 м/сек ( великокрапельне) (п 6.3.1 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Зона санітарного розриву від населених пунктів , тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм, і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербізації дощуванням- 300м. (п 6.3.4 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Для виконання авіаційних робіт дозволяється використовувати повітряні судна ( літаки, вертольоти, надлегкі літальні апарати- НЛА), які зареєстровані в державному реєстрі повітряних суден цивільної авіації Укрпїни та мають сертифікат на право виконання авіаційно-хімічних робіт (п 6.2.2 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди і агрохімікати , що пройшли державну реєстрацію і включені в « Перелік препаратів , дозволених до авіаційного застосування в Україні» (п 6.2.3 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Для виконання робочих польотів при авіаційному застосуванні пестицидів в сільському і лісовому господарстві повинні використовуватись постійні, а при їх відсутності – тимчасові аеродроми і вертодроми сільгоспавіації, які мають санітарний паспорт або дозвіл на право експлуатації (п 6.2.8 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Заплановані для авіаційних обробок сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути занесені на карти-схеми земле лісокористування. Проекти авіаційно-хімічних робіт подаються на погодження до територіальних управліня Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області не пізніше, ніж за 10 діб до початку робіт ( п 6.2.11 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - За три доби до початку проведення авіаційних обробок замовник робіт повинен здійснити запобіжні заходи : оповістити населення про місце, терміни і час проведення авіаційного обробітку пестицидами та агрохімікатами, встановити спеціальні попереджуючі знаки на відстані 300 м від, що обробляються ( п 6.2.11 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Застосування пестицидів авіаційним методом в сільському господарстві повинно здійснюватися в ранкові та вечірні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує -3м/с (дрібнокрапельне обприскування) і 4 м/с ( великокрапельне обприскування), температурі повітря не вище +22 град.С,робоча висота над об’єктом обробки повинна бути не менше 3 м ( п 6.2.15 ДСП 8.8.1.2.001-98).

  - Забороняється проведення обробіток пестицидами всіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками та хворобами сільськогосподарських культур, лісових угідь, які розташовані ближче: 5 км від місця перебування медоносних пасік; 2 км від рибогосподарських водойм, відкритих джерел водопостачання, місць випасу домашніх тварин ; 1 км від населених пунктів, ферм, а також посівів сільськогосподарських культур , які вживаються без термічної обробки, садів ( п 5.26 ДСП 382- 96).

  Погребищенське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області