Життя та здоров'я людини тісно пов'язані з навколишнім середовищем (біосферою), де одним із найважливіших компонентів є вода. Без води неможливо уявити життя кожного із нас, адже, насамперед, це одна із головних складових людського організму. Вода підживлює кожну клітину нашого тіла. І добре знайоме кожному із нас почуття спраги є нічим іншим, як нагадуванням нашого організму про своєчасне поповнення водного балансу. Проте вживання неякісної питної води несе в собі небезпеку для здоров’я людини.

  Невідповідність питної води санітарно-мікробіологічним вимогам є основною причиною підвищення захворюваності серед населення на такі інфекційні захворювання, як вірусний гепатит А, черевний тиф, дизентерія, холера, ротавірусні інфекції, лептоспіроз тощо, а також хвороби, пов’язані з хімічним забрудненням води, серед них і водно-нітратна метгемоглобінемія.

  В останні роки спостерігається зростання антропогенного забруднення ґрунтових вод нітратами, які широко використовуються у сільській місцевості для децентралізованого водопостачання , внаслідок ненормованного використання в сільськогосподарських підприємствах та у приватному секторі мінеральних і особливо органічних добрив. Вживання води з наднормативним вмістом нітратів небезпечне для здоров'я людини.

  Групи підвищеного ризику становлять діти до 3-х років, а особливо немовлята, віком до 1 року, яких вигодовують сумішами, приготовленими на воді з концентрацією нітратів понад 50 мг/дм³. Чутливі до нітратів також особи похилого віку, хворі на анемію, люди із захворюваннями дихальної системи та хворобами серцево-судинної системи.

  Водно-нітратна метгемоглобінемія спричинена токсичною дією нітратів, яка полягає у кисневому голодуванні тканин (гіпоксії), що розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров’ю.

  Ризик розвитку водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, особливо перших трьох років життя, пов’язаний, насамперед, із недосконалістю ферментних систем організму, біохімічних процесів, що відбуваються в ньому. Гостре нітратне отруєння у немовлят у 7-8% випадків закінчується смертю.

  Категорично заборонено використовувати воду з колодязів та каптажів джерел, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

  Відповідно до вимог ДСанПіН 2.2.4-171-10 « Гігієнічні вимоги до питної води, призначеної для споживання людиною», Закону України « Про питну воду та питне водопостачання», « Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» відповідальність за якість води та стан джерел централізованого та децентралізованого водопостачання в населенних пунктах покладено на органи місцевого самоврядування, власників систем водопостачання та власників колодязів.

  Для попередження негативного впливу нітратів на здоров’я населення та запобігання виникненню отруєнь і захворювань, пов’язаних з водно-нітратною метгемоглобінемією, необхідно:

  • не вживати питну воду із колодязів і свердловин, в яких вміст нітратів перевищує нормативні показники. Для приготування їжі та питних цілей дітей до 3-х років використовувати чисту від нітратів питну воду;
  • дотримуватися гігієнічних вимог при облаштуванні та експлуатації колодязів (ізолювання стін колодязів, облаштування навколо нього глиняного замка, огородження, навісу, кришки, загального відра тощо). Відповідно до санітарних вимог, колодязі не менше 1 разу на рік необхідно чистити, а саме: відкачувати воду, чистити стінки металевими щітками від нальоту і дно від осаду, зайвих речей, які могли потрапити випадково до криниці, з подальшою дезінфекцією. Після чого воду необхідно знову відкачати і користуватися колодязем уже після наступного заповнення та проведення лабораторного контролю питної води;
  • територію поблизу колодязя (свердловини) утримувати в чистоті та організовувати відведення поверхневого стоку;
  • з обережністю та дотриманням відповідних вимог застосовувати в сільському господарстві та приватному секторі мінеральні чи органічні добрива;
  • за можливості якнайдовше годувати немовлят першого року життя грудним молоком. Вміст нітратів у ньому низький, навіть якщо мати вживає питну воду з підвищеною концентрацією нітратів;

  Майте на увазі, що забруднена нітратами вода навіть у смертельних дозах — чиста, прозора, без запаху і видимих домішок, звичайна за смаком. Хай це не вводить Вас в оману!

  Кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а збільшує її токсичність!

  Забруднену нітратами воду можна використовувати для технічних цілей: миття посуду, прання білизни, прибирання в приміщеннях, тощо.

  При перших ознаках отруєння негайно звертайтеся за медичною допомогою.

  Перевірити якість криничної води можна в акредитованих на ці види досліджень лабораторіях.