Про влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в сімейні форми виховання та захист їх житлових і майнових прав

  Пріоритетним у роботі служби у справах дітей є питання влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в сімейні форми виховання - усиновлення, опіка/піклування, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.

  Станом на 13.04.2018 р. на первинному обліку служби у справах дітей райдержадміністрації перебуває 53 дітей: 11 дітей-сиріт та 42 дітей, позбавлених батьківського піклування. З них 36 - виховується в сім’ях опікунів/піклувальників, 14 - в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу; 3 дітей утримується в державних закладах освіти.

  На території району функціонує 7 прийомних сімей, в яких виховується 11 дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та 4 особи з їх числа і 2 дитячих будинки сімейного типу, в яких виховується 12 дітей, позбавлених батьківського піклування. Всі сім’ї перебувають під соціальним супроводженням районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.

  На обліку з усиновлення перебуває 17 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Службою здійснюється контроль за умовами проживання та станом виховання 10 усиновлених дітей, які проживають на території району, про що складено звіти..

  У 2017 році посиротіло 9 дітей, які влаштовані в сімейні форми виховання: одну дитину-сироту усиновлено громадянами України; 6 – влаштовано під опіку родичів; 2 дітей, позбавлених батьківського піклування, влаштовано у дитячий будинок сімейного типу, який функціонує в м. Погребище. У квітні 2018 р. 1 дитину, яка перебувала під опікою, усиновлено громадянами України. Протягом 2018 р. статус дітей, позбавлених батьківського піклування, набули 3 дітей, із них: 2 – перебувають у Вінницькому обласному будинку дитини „Гніздечко”, 1 - у Вінницькому обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей. У березні 2018 р. до 2 дітей, що перебувають у Вінницькому обласному будинку дитини „Гніздечко”, з метою влаштування їх у прийомну сім’ю, направлялися прийомні батьки на знайомство та встановлення контакту. Контакт не встановлено, діти не дали згоду на проживання в сім’ї. 1 дитину, що перебуває в обласному центрі соціально-психологічної реабілітації дітей, планується влаштувати в прийомну сім’ю, яка функціонує на території району. У квітні Погребищенським районним судом прийнято рішення про відібрання 2 дітей у матері без позбавлення її батьківських прав (діти перебувають в санаторії „Лісова пісня” в с. Кашперівка Козятинського району Вінницької області). Дітей планується влаштувати у дитячий будинок сімейного типу, що функціонує на території району.

  Інформація щодо влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, у сімейні форми виховання постійно висвітлюється в ЗМІ.

  Через несвоєчасне вжиття вичерпних заходів для забезпечення захисту житлових прав дітей органами опіки та піклування, значна кількість дітей залишається без житла після досягнення повноліття.

  Найбільш незахищеними від таких порушень є діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. За наявності житла та майна на праві користування у дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, виконкоми міської та сільських рад приймають рішення про визначення частки житла та майна, та призначають відповідального за збереження його до досягнення дітьми повноліття. Жилі приміщення, в яких проживали діти-сироти та діти позбавлені батьківського піклування, до влаштування їх у сім‘ї громадян чи інші заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, не можуть бути відчужені без отримання згоди на таке від органів опіки та піклування, яка може надаватися лише в разі гарантування збереження прав на житло таких дітей (засідання районної комісії з питань захисту прав дитини).

  З метою захисту житлових та майнових прав дітей пільгових категорій службою у справах дітей райдержадміністрації складено житловий реєстр та ведеться облік нерухомого майна. Із 53 дітей, які перебувають на первинному обліку служби житло мають на праві власності 4 дитини, на праві користування - 42, не мають житла 7 дітей.

  Згідно ст. 39 Житлового кодексу України діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років, та не мають житла, беруться відповідними органами місцевого самоврядування на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем їх походження або проживання до влаштування в сім‘ї громадян, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На квартирному обліку перебувають 1 дитина-сирота, 1- позбавлена батьківського піклування, та 2 особи з їх числа. Це питання на контролі служби у справах дітей райдержадміністрації. У квітні 2018 р. службою у справах дітей райдержадміністрації направлено лист Погребищенській міській раді про постановку на квартирний облік дитини, позбавленої батьківського піклування, переміщеної із зони військового конфлікту.

  За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2017 році придбано житлові об’єкти для дитячого будинку сімейного типу і соціальне житло для дитини-сироти та особи з числа дітей-сиріт. 26 січня 2018 року за договором-оренди з батьками-вихователями та піклувальником дитини-сироти житлові об’єкти передано для дитячого будинку сімейного типу та соціальне житло.

  Начальник служби у справах дітей райдержадміністрації Гарнага Л. Б.