26 квітня 1986 року почався відлік Чорнобильської катастрофи. Пройшло 30 років, але біль не вщухає, тривога не полишає людей, пов’язаних скорботним часом ядерного апокаліпсису.

  Збитки від катастрофи не піддаються обліку, бо неможливо оцінити шкоду, завдану здоров’ю людей, втрати від радіоактивного забруднення довкілля, орних земель, джерел водопостачання, рідних домівок. Радіоактивними нуклідами забруднено близько 5 тис. населених пунктів України, Білорусі та Росії, що склало більше 145 тис. кв. км їх територій.

   Смертоносна пляма в Україні накрила 2218 селищ та міст із населенням приблизно 2,4 млн. людей. Загальна площа радіаційного забруднення в нашій державі склала понад 54 тис. кв. км у 12 областях. На карті України з’явилась тридцятикілометрова «зона відчуження». Чорнобильська аварія призвела до безпрецедентного опромінення біля 5 млн. людей в Україні та в сусідніх країнах.

  26 квітня є днем пам’яті як про найбільшу техногенну катастрофу, так і днем вшанування героїзму пожежників, експлуатаційного персоналу Чорнобильської атомної електростанції, військовослужбовців, будівельників, учених, медиків, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Перемагаючи розгубленість перед невідомістю того, що сталося, приголомшені несподіваністю аварії, майже всі працівники зміни залишилися на своїх робочих місцях. Як фахівці атомних станцій більшість із них розуміли масштаби трагедії, що постала перед їхніми очима тієї тривожної квітневої ночі, і не спасували перед нею. З цієї хвилини почався відлік часу жертовного подвигу, у якому сплавились в одне стійкість і відданість обов’язку.

  Уже через кілька хвилин після вибуху реактора на місце події прибули підняті по тривозі й два відділення пожежників, які обслуговували Чорнобильську АЕС. Мужні бійці вступили у двобій з вогнем на четвертому енергоблоці та покрівлі машинної зали. Подвиг кожного з них заслуговує на окрему розповідь. Від вибуху і під час пожежі, що тривала близько 10 днів, загинула 31 людина і більше 200 було госпіталізовано. Для гасіння пожежі було задіяно близько 240 тис. ліквідаторів. Всі вони отримали високі дози радіації. Більше 115 тис. людей були евакуйовані. Над зруйнованим четвертим енергоблоком була споруджена захисна залізобетонна споруда — об’єкт «Укриття», який ще називають саркофагом.

  Жителі Погребищенського району також брали участь у ліквідації наслідків найбільшої екологічної аварії ХХ століття, відроджували до нового життя обпалену радіацією землю. Ми висловлюємо щирі слова подяки всім ліквідаторам за їх мужність, героїзм і самовіддачу. Наша повага і шана тим, хто щодня бореться із страшними хворобами, викликаними катастрофою.

  На обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Погребищенської райдержадміністрації перебуває 106 осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, в тому числі 59 ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорія — 14 осіб, з них 10 ліквідаторів; 2 категорія — 43 особи, з них 39 ліквідаторів; 3 категорія — 23 особи, з них 10 ліквідаторів; потерпілих дітей — 21 особа; вдів померлих ліквідаторів — 5 осіб.

  Чорнобиль для нас ніколи не стане минулим. Величний подвиг здійснили всі, хто брав участь у ліквідації наслідків вибуху на четвертому енергоблоці атомної станції. Від усього серця зичимо ми героям-ліквідаторам та усім, хто пам’ятає світ до Чорнобиля, і тим, хто народився вже після катастрофи, — міцності духу, здоров’я і впевненості у завтрашньому дні!

  Управління праці та соціального захисту населення Погребищенської райдержадміністрації